fallback

Франция залага на селскостопански дронове, които ще пръскат пестициди

Планът е част от мерките на Франция за ограничаване на фитосанитарните химикали, използвани в земеделието

09:34 | 01.03.20 г. 4

Франция експериментира с дронове като средство за пръскане на пестициди с идеята до 2021 г. да започне редовна практиката, тъй като това може да доведе до по-прецизно третиране на културите, както и до намаляване на употребата на фитосанитарни продукти, съобщава Euractiv Франция.

През последните години употребата на селскостопански дронове се увеличава, особено поради факта, че те могат да достигнат стръмни участъци и да разпръскват фитосанитарни препарати възможно най-близо до мястото, където продуктите са необходими.

Но могат ли тези безпилотни летателни апарати да революционизират сектора?

„С помощта на селскостопански дронове ние оптимизираме пръскането и по този начин можем да обърнем повече внимание на броя на използваните продукти“, обясни Мишел Монтеньо от Drone Volt, производител на дронове. 

След като последните данни за продажбите за 2018 г. показват тревожно увеличение на употребата на пестициди, с 21%, френският селскостопански сектор остава силно зависим от вложените ресурси, въпреки т.нар. план за намаляване на пестицидите Ecophyto, който се стреми да намали наполовина използването на тези химикали спрямо нивата от 2008 г.

С други думи, Франция е изправена пред безпрецедентно предизвикателство в опита да намали употребата на фитосанитарни продукти.

Въпреки че пръскането на химикали с дронове може да бъде част от процеса на въвеждане на новите технологии за намаляване на използването на продукти за растителна защита, тяхното развитие все още е в начален стадий.

Докато французите не решиха да започнат експеримента с пръскане чрез дронове през октомври 2019 г., практиката беше забранена, тъй като „въздушното пръскане“ се считаше за силно вредно за околната среда. До октомври 2021 г. обаче експериментът трябва да даде възможност да се определят ползите от използването на дронове за пръскане.

Но засега само ферми, които имат земеделски парцели „с наклон по-голям или равен на 30%“, могат да участват в експеримента. Освен това на тези дронове е разрешено да пръскат само органично сертифицирани продукти или да действат над парцели, които имат така наречения сертификат за „висока екологична стойност“.

Следователно тези селскостопански дронове позволяват на фермерите да имат достъп до труднодостъпни райони с традиционни селскостопански инструменти, както и да прецизират броя на използваните продукти, като се насочват към частите от земята, изискващи обработка.

„Използването на селскостопански дронове представлява определен интерес за парцели с висока добавена стойност, включително в лозарския сектор или когато има определени склонове като тези в Елзас“, обяснява Мишел Монтеньо.

Освен цената на дрона, която възлиза на около 30 000 евро, операцията по пръскане трябва да се извърши от опитен пилот. Метеорологичните условия също могат да повлияят на работата на дрона. Следователно използването на селскостопански дронове за пръскане на пестициди изисква мобилизиране на много ресурси.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:20 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още